رنگ ها و آثار آن بر روی ذهن

رنگ‌ها چه تأثیری بر روی ذهن و روحیات دارند؟

رنگ‌ها بر روی رفتار ما تأثیرگذار هستند. این تاثیرگذاری بسته به روحیات و شخصیت هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. هر فرد عکس‌العمل متفاوتی را نسبت به رنگ‌ها از خود نشان می‌دهد.

رنگ‌ها در سراسر جهان دارای معنای واحدی هستند به همین دلیل آن را به دو دسته سرد و گرم تقسیم می‌کنند.

رنگ‌های گرم:

شامل قرمز، نارنجی، صورتی و زرد می‌باشد.

رنگ‌های سرد:

شامل آبی، نیلی و سبز هستند. دامنه رنگ‌های گرم از احساسات گرم و صمیمی تا خشم و هیاهو را در بر می‌گیرند اما رنگ‌های سرد آرامش آورند و گاهاً می‌توانند بیانگر غم و ناراحتی باشند.

تاثیرات رنگ قرمز:

رنگ قرمز بیانگر گرمی، عشق، شور و هیجان است. از طرفی می‌تواند بیانگر عصبانیت و پرخاشگری باشد. رنگ قرمز افزایش ضربان قلب و اشتها را زیاد می کند.

تاثیر رنگ نارنجی:

رنگ نارنجی موجب افزایش اشتها و خیال بافی می شود. همچنین احساس گرسنگی و تشنگی را تشدید می‌کند به همین دلیل رنگ مناسبی برای رستوران می باشد اما به دلیل افزایش شور و هیجان رنگ مناسبی برای اتاق خواب نیست.

تاثیر رنگ زرد:

رنگ زرد بیانگر جاودانگی، ثروت، قدرت و غرور است و موجب جلب توجه دیگران می‌شود. معمولاً در جامعه برای نشان دادن خطر به کار برده می شود.

تأثیرات رنگ سبز:

بخش اعظم طبیعت از رنگ سبز تشکیل شده که نشانگر رشد و تازگی است و احساسات مثبتی همچون خوشبختی، سلامتی، امیدواری، مهربانی، شکیبایی و تنفر از تنهایی را به افراد القا می‌کند.

تأثیر رنگ آبی:

رنگ آبی برخلاف قرمز دمای بدن را کاهش داده و ضربان قلب را پایین می‌آورد این رنگ همچون آسمان و دریا نشان دهنده سکوت و آرامش است و احساس اعتماد، صلح، امنیت و جاودانگی را به افراد می‌دهد.

تأثیر رنگ نیلی:

این رنگ بیانگر زیبایی، راز و آگاهی است اما برای افراد افسرده رنگ مناسبی نیست زیرا موجب تشدید خیال بافی و افکار منفی می‌شود.

به کارگیری رنگ‌ها به عنوان روش درمانی:

رنگ‌های گرم موجب افزایش ضربان قلب و ترشح آدرنالین می‌شود بنابراین انگیزه را بیشتر می کنند. از قرمز برای افزایش تمرکز استفاده می‌کنند. از رنگ نارنجی برای افزایش انرژی بدن، از رنگ زرد برای تحریک اعصاب، از آبی برای کاهش درد و از نیلی برای تسکین بیماری‌های پوستی استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *